Kino Aurora: Cherbourgin sateenvarjot

Ikäraja: S
Kesto: 1h 32min
Lajityyppi: draama, musikaali
Valmistumisvuosi: 1964
Ohjaaja: Jacques Demy
Kieli: Ranska
Tekstitys: Suomi

Cherbourgin sateenvarjot sijoittuu pieneen ranskalaiseen kaupunkiin, jossa 17-vuotias Geneviève (Catherine Deneuve) kokee ensirakkautensa. Geneviève seurustelee äidiltään (Anne Vernon) salaa 20-vuotiaan Guyn (Nino Castelnuovo) kanssa. Algerian sodan alkaessa pariskunnan suhde katkeaa Guyn palvelukseenastumismääräykseen.

Cherbourgin sateenvarjot on Jacques Demyn ensimmäinen ”laulettu elokuva”, ja se voitti mm. Cannesin festivaalien pääpalkinnon. Musiikin on säveltänyt Michel Legrand.

Ilman Cherbourgin sateenvarjoja meillä ei ehkä olisi elokuvia Kuumetta veressä (1961), La La Land (2016) ja Past Lives (2023). Klassikon tunnistaa usein sen vaikutusvallasta. Ranskalaismusikaalin kohdalla vaikutusvaltaa lisää se, että teos esittää kokonaisnäkemyksen niin kokonaisesta genrestä – hyvästi amerikkalaismusikaalien hyväntuulinen optimismi, tervetuloa laulu läpi arjen – kuin elokuvista yleensä. Cherbourgin sateenvarjot esittelee maailman, jossa vahinkoraskaudet ja sodat ovat osa riipaisevaa todellisuutta mutta jonka lavastemaisuus muistuttaa, että valkokankaille heijastetaan sepitettä. Elokuva alleviivaa kahden näennäisesti ristiriitaisen elementin, toden ja sepitteen, filmaattista fuusiota.

Kun elokuva esitettiin Sodankylän elokuvajuhlilla vuonna 1987, katalogissa siteerattiin Demyä: ”Me elämme, me kärsimme, ja silti musiikki on kaunista, värit ovat kauniita; vaikka olemme keskellä pahimpia huoliamme ja kärsimyksiämme, punainen on aina ihastuttava, sininen on aina ihastuttava, ja Mozartin musiikki on aina kaunista… Siinä on ristiriita, joten miksei käyttäisi sitä hyväkseen?”

Mikäli sinulla on kysyttävää tapahtumasta, otathan yhteyttä tapahtumajärjestäjään. Tapahtumajärjestäjä mainitaan tapahtumakalenterissa. Kulttuuritalo Villa Rana ei vastaa tapahtumien lipunmyynnistä eikä pysty antamaan yksityiskohtaisia tietoja tapahtumista.

Kulttuuritalossa on porrashissi, jolla pääsee esteettömästi saleihin. Mikäli tarvitset hissiä, sovithan asian etukäteen tapahtumajärjestäjän kanssa.

Talon pihassa ei ole yleisöparkkipaikkoja. Seminaarinkadun varressa on parkkipaikkoja, jotka ovat maksullisia arkisin klo 8–20 ja lauantaipäivänä klo 8–16. Näissä parkkipaikoissa on maksaminen mahdollista vain erilaisilla mobiilisovelluksilla. Lähimmät parkkipaikat, joissa voi maksaa pankkikortilla, löytyvät Vaasankadulta ja Kauppakadun yläpäästä. Lähin parkkihalli on P-Cygnaeus, Vapaudenkatu 35. Löydät Jyväskylän kaupungin pysäköintiohjeet, paikat ja taksat täältä.