Kino Aurora: Levoton tuhkimo

Ikäraja: 7
Kesto: 1h 28min
Lajityyppi: draama, musiikki
Valmistumisvuosi: 2024
Ohjaaja: Mari Rantasila
Kieli: Suomi
Tekstitys: Ei tekstitystä
Ennennäkemätöntä hysteriaa synnyttäneen Dingo-yhtyeen tarina nähdään vihdoin elokuvana.
Levoton Tuhkimo -elokuva kertoo Pertti “Nipa” Neumannin silmin yhtyeen räjähdysmäisestä läpimurrosta, järisyttävästä Dingomaniasta ja dramaattisesta lopusta. Neumannin henkilökohtaisen elämän rinnalla soivat ikoniset jättihitit, kuten Levoton Tuhkimo, Autiotalo, Sinä ja minä ja Lakatut varpaankynnet. Elokuva kertoo miten Dingo jätti ikuisen jäljen suomalaiseen kulttuuriin ja musiikkikenttään.
Levoton Tuhkimo -elokuvan on ohjannut Mari Rantasila, pääosissa loistavat Saku Taittonen, Alvari Stenbäck, Emil Kihlström, Samuel Kujala, Valtteri Lehtinen, Mauno Terävä, ja Ronja Keiramo. Käsikirjoitus Hanna Leivonniemi.
Mikäli sinulla on kysyttävää tapahtumasta, otathan yhteyttä tapahtumajärjestäjään. Kulttuuritalo Villa Rana ei vastaa tapahtumien lipunmyynnistä eikä pysty antamaan yksityiskohtaisia tietoja tapahtumista.
Kulttuuritalossa on porrashissi, jolla pääsee esteettömästi saleihin. Mikäli tarvitset hissiä, sovithan asian etukäteen tapahtumajärjestäjän kanssa.
Talon pihassa ei ole yleisöparkkipaikkoja. Seminaarinkadun varressa on parkkipaikkoja, jotka ovat maksullisia arkisin klo 8–20 ja lauantaipäivänä klo 8–16. Näissä parkkipaikoissa on maksaminen mahdollisuutta vain eri sovelluksilla. Lähimmät parkkipaikat, joissa voi maksaa pankkikortilla, löytyvät Vaasankadulta ja Kauppakadun yläpäästä. Lähin parkkihalli on P-Cygnaeus, Vapaudenkatu 35.