Kino Aurora: Rauhanviikko: Ikuiseen rauhaan (+ohjaajavierailu)

Ikäraja: 7
Kesto: 1h 20min
Lajityyppi: Dokumentti
Valmistumisvuosi: 2021
Ohjaaja: Ville Suhonen
Kieli: Suomi
Tekstitys: Englanti

Näytös on osa Jyväskylän Rauhanviikon ohjelmistoa.

Elokuvan ohjaaja Ville Suhonen paikalla näytöksessä keskustelemassa elokuvan jälkeen.

Ville Suhosen dokumenttielokuva avaa yhden Suomen historian kuuluisimman ja merkittävimmän rauhanaktivistin, pasifistin ja aseistakieltäytyjän Arndt Pekurisen (1905 – 1941) elämää ja kohtaloa arkistomateriaalien ja Pekurisen läheisten autenttisten haastatteluiden, kirjeiden ja muistojen kautta.

Pekurinen puhui väkivallattomuudesta, aseistakieltäytymisestä ja rauhasta aikana, jolloin Suomen ilmapiiri oli vahvasti militarisoitunut ja nationalistinen. Hänen sanomansa nähtiin maskuliinisuuden irvikuvana ja maanpetoksena, jonka seurauksena Pekurinen ajautui vankilakierteeseen, vaikka mm. ensimmäisen maailmansodan jälkeen aseidenriisunnan ja rauhan puolesta propagoinut eurooppalainen sivistyneistö ja älymystö, mukaanlukien mm. Bertrand Russell ja Albert Einstein, antoivat julkisesti tukensa Pekurisen tavoitteille ja lähettivät kirjelmiä Suomen hallitukselle Pekurisen vankeustuomioiden katkaisemiseksi. Pekurinen teloitettiin viimein rintamalla joulukuussa 1941, kun hän kieltäytyi pukemasta päälleen sotilasasua.

Ikuiseen rauhaan on informatiivinen, ihmisläheinen ja edelleen ajankohtainen kertomus mielipiteidensä vuoksi vainotuista ihmisistä, jotka eivät suostu luopumaan periaatteistaan voiman edessä. Suomiräppäri Asan sanoin: “Aina löytyy uusi A. Pekurinen”.

Mikäli sinulla on kysyttävää tapahtumasta, otathan yhteyttä tapahtumajärjestäjään. Tapahtumajärjestäjä mainitaan tapahtumakalenterissa. Kulttuuritalo Villa Rana ei vastaa tapahtumien lipunmyynnistä eikä pysty antamaan yksityiskohtaisia tietoja tapahtumista.

Kulttuuritalossa on porrashissi, jolla pääsee esteettömästi saleihin. Mikäli tarvitset hissiä, sovithan asian etukäteen tapahtumajärjestäjän kanssa.

Talon pihassa ei ole yleisöparkkipaikkoja. Seminaarinkadun varressa on parkkipaikkoja, jotka ovat maksullisia arkisin klo 8–20 ja lauantaipäivänä klo 8–16. Näissä parkkipaikoissa on maksaminen mahdollista vain erilaisilla mobiilisovelluksilla. Lähimmät parkkipaikat, joissa voi maksaa pankkikortilla, löytyvät Vaasankadulta ja Kauppakadun yläpäästä. Lähin parkkihalli on P-Cygnaeus, Vapaudenkatu 35. Löydät Jyväskylän kaupungin pysäköintiohjeet, paikat ja taksat täältä.