Koko perheen Ranakierros Wivilöö-kummituksen kanssa
Hei ja pöö – olen ihan Wivilöö!
Tiesitkö, että tunnettu jyväskyläläinen arkkitehtimme Wivi Lönn vaikuttaa tätä nykyä Kulttuuritalo Villa Ranan ullakolla asustelevana, herttaisena, filosofisia syntyjä syviä pohdiskelevana ja hassuttelevana haamuna! Villa Ranasta hän näkee sujuvasti niin entisen kotitalonsa, kaupungin leppoisaa tunnelmaa kuin sujahtaa yliopiston kasvitieteelliseen puutarhaan kuiskuttelemaan maaperän asukkien ja kasvuston kanssa. Mitähän kaikkea Wivi onkaan nyt vanhoilla päivillään alkanut harrastaa? Tule mukaan ja ota selvää!
Wivi Lönn -vaikutteinen puhetta ja tarinointia sisältävä tanssiesitys lauantaina 22.8. klo 14 ja su 30.8.klo 14 koko perheelle, alkaen ravintolan puoleisen sisäänkäynnin luota. Kävely liikkuu Villa Ranan sisällä ja puutarhassa eikä ole esteetön. Sopii kaikenikäisille ja sisältää lopuksi osallistavan työpajan lapsille puutarhassa, johon isommat voivat osallistua ilman vanhempia ja alle kouluikäiset vanhemman kanssa.
Koreografia ja esiintyminen:
Laura Koistinen
Liikkuvan esityksen kokonaiskesto: n. 20 min + Työpaja puutarhassa n. 10 min.
Ranan kulttuurikävelyt
Ranan kulttuurikävelyt ovat Kulttuuritalo Villa Ranasta (Seminaarinkatu 13, Jyväskylä) lähteviä taiteilijoiden vetämiä opastettuja kävelyitä. Kesällä 2026 järjestetään Yrjö Blomstedtin jalanjäljillä kulkevia kävelyitä Mamselli Suonperän seurassa, sekä kaksi koko perheen toiminnallista kierrosta Villa Ranassa ja puutarhassa Wivilöö-kummituksen kanssa.
Kävelyt pidetään suomeksi. Suosittelemme liikunta- ja näköesteisille avustajan käyttöä, Yrjön reitti on saavutettavissa pyörätuolilla kulkeville avustajan kanssa. Avustajan mukaantulo on ilmaista.
Kävelykierroksille ei lähdetä rankkasateessa, mutta sään mukainen pukeutuminen on suositeltavaa. Jos kierros peruuntuu, siitä tiedotetaan Villa Ranan verkkosivuilla ja sosiaalisen median kanavissa viimeistään tunti ennen kävelyn alkua.
Liput 12 € / 8 € (Yrjön kävelyt) sekä 5 € (Wivilöö) ovat nyt ostettavissa. Ennakkolipunmyynti sulkeutuu tuntia ennen tapahtumaa. Tämän jälkeen mukaan haluavia pyydetään saapumaan Villa Ranaan tiedustelemaan vapaita paikkoja.
Tiedustele ryhmätarjousta joko aikataulun mukaisille kierroksille tai oman aikataulusi mukaan osoitteesta info@villarana.fi.
Kävelyt kesällä 2026
la 8.8.2026 klo 14 Yrjö Blomstedt. Oppaana tanssija Laura Suonperä
ke 12.8.2026 klo 17 Yrjö Blomstedt. Oppaana tanssija Laura Suonperä
la 22.8.2026 klo 14 Koko perheen kierros Wivilöö-kummituksen kanssa
ke 26.8.2026 klo 17 Yrjö Blomstedt. Oppaana tanssija Laura Suonperä
Ranan kulttuurikävelyt on osa Euroopan kulttuuriympäristöpäiviä. Kulttuuriympäristöpäivät, European Heritage Days on Euroopan laajimpia yleisötapahtumien kokonaisuuksia. Päivien tuhansiin kulttuuriperintöä esitteleviin tapahtumiin osallistuu vuosittain miljoonia ihmisiä. Ranan kulttuurikävelyt on siis osa suurta ja tärkeää kokonaisuutta, joka tuo ihmiset yhteen nauttimaan kulttuuriympäristömme aarteista.
Järjestäjä: Jyväskylän kulttuuritalon tukiyhdistys ry
Kulttuurikävelyiden kehitystyötä on tukenut opetus- ja kulttuuriministeriö sekä Suomen Kulttuurirahasto.

Mikäli sinulla on kysyttävää tapahtumasta, otathan yhteyttä tapahtumajärjestäjään. Tapahtumajärjestäjä mainitaan tapahtumakalenterissa. Kulttuuritalo Villa Rana ei vastaa tapahtumien lipunmyynnistä eikä pysty antamaan yksityiskohtaisia tietoja tapahtumista.
Kulttuuritalossa on porrashissi, jolla pääsee esteettömästi saleihin. Mikäli tarvitset hissiä, sovithan asian etukäteen tapahtumajärjestäjän kanssa.
Talon pihassa ei ole yleisöparkkipaikkoja. Seminaarinkadun varressa on parkkipaikkoja, jotka ovat maksullisia arkisin klo 8–20 ja lauantaipäivänä klo 8–16. Näissä parkkipaikoissa on maksaminen mahdollista vain erilaisilla mobiilisovelluksilla. Lähimmät parkkipaikat, joissa voi maksaa pankkikortilla, löytyvät Vaasankadulta ja Kauppakadun yläpäästä. Lähin parkkihalli on P-Cygnaeus, Vapaudenkatu 35. Löydät Jyväskylän kaupungin pysäköintiohjeet, paikat ja taksat täältä.