Tulevaisuus Meidän Käsissä

Tule kokemaan ilta, jossa musiikki, ihmiset ja ideat kohtaavat.

Special guest: KOFI ONE

 

Osallistuminen on maksutonta, mutta tapahtumaan on ilmoittauduttava joko verkkolomakkeen kautta tai paikan päällä. Narikka on pakollinen kaikille osallistujille.

Ohjelma

Työpajat  18:00–20:00

– Musiikkityöpaja

Tervetuloa kokeilemaan ja soittamaan eri soittimia (kitara, ukulele, djembe-rumpu, kantele, viulu sekä laatta- ja rytmisoittimet). Aiempaa kokemusta soittimista ei tarvitse olla, avoin kokeiluhalu riittää.

Työpajan pitää Maria Typpö, jyväskyläläinen musiikkikasvattaja. Maria kertoo: ”Olen opettanut musiikkia parin kymmenen vuoden ajan ja kiinnostus musiikkiin sen kuin lisääntyy vuosien mittaan. Parasta on, kun musiikin voi jakaa jonkun kanssa. Tule siis mukaan matalalla kynnyksellä. Kokeillaan, tutkintaan ja pidetään hauskaa!

– Origamityöpaja

Hauska ja käytännönläheinen origamityöpaja, jossa voit muuttaa tavallista paperia eläimiksi, koristeiksi ja pieniksi 3D-luomuksiksi. Aiempaa kokemusta ei tarvita – tuo mukanasi vain uteliaisuutesi ja valmistaudu tekemään jotain yllättävää.

– Plant is Sound -instalaatio

Mitä tapahtuu, kun kasvit ja ihmiset tekevät ääntä yhdessä?
Tule kokemaan interaktiivinen teos, jossa kosketuksesi muuttaa ääntä.

Iltaohjelma

DJ Sähkömies (italo, funk) 20:00

Kofi One 21:00

Koshiz (breakz, electro) & Imaginary Rabbit (psytrance) 22:00

Loppu  23:00

 

Varaa paikkasi: https://forms.gle/Un5sQ5N4EW2Xi1XH7

 

Tämän tapahtuman järjestävät nuoret nuorille.

 

Mikäli sinulla on kysyttävää tapahtumasta, otathan yhteyttä tapahtumajärjestäjään. Tapahtumajärjestäjä mainitaan tapahtumakalenterissa. Kulttuuritalo Villa Rana ei vastaa tapahtumien lipunmyynnistä eikä pysty antamaan yksityiskohtaisia tietoja tapahtumista.

Kulttuuritalossa on porrashissi, jolla pääsee esteettömästi saleihin. Mikäli tarvitset hissiä, sovithan asian etukäteen tapahtumajärjestäjän kanssa.

Talon pihassa ei ole yleisöparkkipaikkoja. Seminaarinkadun varressa on parkkipaikkoja, jotka ovat maksullisia arkisin klo 8–20 ja lauantaipäivänä klo 8–16. Näissä parkkipaikoissa on maksaminen mahdollista vain erilaisilla mobiilisovelluksilla. Lähimmät parkkipaikat, joissa voi maksaa pankkikortilla, löytyvät Vaasankadulta ja Kauppakadun yläpäästä. Lähin parkkihalli on P-Cygnaeus, Vapaudenkatu 35. Löydät Jyväskylän kaupungin pysäköintiohjeet, paikat ja taksat täältä.