TAIAN OMA – fantasiateemaista valokuvataidetta

Sonja Hietala on jyväskyläläinen valokuvaaja ja kuvankäsittelijä, jonka teoksissa yhdistyvät fantasia ja maalauksellisuus.
“Taide on kiinnostanut minua aina ja innostus valokuvataiteen tekemiseen on saanut sysäyksen erilaisista kuvataidekouluista nuorena. Niistä on tarttunut mukaan kiinnostus väreihin, sommitteluun ja muihin visuaalisiin asioihin.”
Vanha maalaustaide sekä mytologia ja myyttiset hahmot toimivat monesti inspiraationa Sonjan kuvissa. Ominaista näille kuville on se, että ne koostuvat eri kuvien yhdistelmistä, eli ovat ns. komposiittikuvia. Kuvissa on usein osia vanhoista maalauksista ja nykyään kuvista löytyy enenevissä määrin myös tekoälyllä luotuja palasia ja taustoja. Kuvien päähahmo on kuitenkin aina ihan aito ihminen.
“Nautin yksityiskohtien hiomisesta ja voin käyttää yhden kuvan rakenteluun jopa 15-20 tuntia pitkällä aikavälillä. Siinä saa helposti kaikki ajatukset nollattua ja on ihanaa päästää luovuus valloilleen.”
Näyttely on auki Ravintola Villa Ranan aukioloaikoina ja tapahtumissa.
@sonjahietalaphotography
www.sonjahietalaphotography.com
Mikäli sinulla on kysyttävää tapahtumasta, otathan yhteyttä tapahtumajärjestäjään. Kulttuuritalo Villa Rana ei vastaa tapahtumien lipunmyynnistä eikä pysty antamaan yksityiskohtaisia tietoja tapahtumista.
Kulttuuritalossa on porrashissi, jolla pääsee esteettömästi saleihin. Mikäli tarvitset hissiä, sovithan asian etukäteen tapahtumajärjestäjän kanssa.
Talon pihassa ei ole yleisöparkkipaikkoja. Seminaarinkadun varressa on parkkipaikkoja, jotka ovat maksullisia arkisin klo 8–20 ja lauantaipäivänä klo 8–16. Näissä parkkipaikoissa on maksaminen mahdollisuutta vain eri sovelluksilla. Lähimmät parkkipaikat, joissa voi maksaa pankkikortilla, löytyvät Vaasankadulta ja Kauppakadun yläpäästä. Lähin parkkihalli on P-Cygnaeus, Vapaudenkatu 35.