Villa Ranan Vintage & retropeli-ilta
Retropeli-villitys valtaa Villa Ranan tiistaina 19.5., kun Teemu tuo oman vanhan 486:nsa, Anna oman Super Nintendonsa, ja -JJ SEGA Mega Drivensä kaikkien pelailtavaksi.
-JJ on ilahduttanut pelaavaa kansaa jo kymmenen vuoden ajan erilaisissa kerhoissa ja tapahtumissa. Katso valikoidut palat -JJ:n puuhasteluista ja laitteista!
KaitaFilmihullu Teemu koki riemun hetken, kun Vaajakosken Tietokonemuseolla heräteltiin se oma ensimmäinen PC käyntiin yli 30 vuoden horroksen jälkeen.
Ja pitihän sitten heti saada kokeilla sitä vuonna 1995 läpi pelattua Aladdinia.
VintageKonehulluus pääsi valloilleen ja hengenheimolaisten Annan ja -JJ:n kanssa peli-iltaa suunnittelemaan.
Ja Annahan on Ravintola Villa Ranan ravintolapäällikkö, joka tunnetusti lähtee mukaan kaikkiin hullutuksiin ja tähän erityisesti! Onhan hänellä salattu ja intohimoinen historia pelien parissa 80- ja 90-lukujen taitteessa: aikana, jolloin ohjaimia ja näppiksiä hakattiin kaikkien muiden ikätoverien mukana ja roudattiin tietokoneita pitkin kotikylän hiekkateitä.
Super Nintendo, SEGA Mega Drive ja 486DX luovat tiukan ysäritunnelman Villa Ranan ensimmäiseen retropelipäivään. Aitojen kuvaputkien loiste ja 16-bittinen äänimaailma vievät vanhemmat pelaajat suoraan nostalgia-meren lämpimään päätyyn, ja nuoremmat näkemään mistä nykyajan mobiilipelimerenkin jykevä pohja koostuu. Tule koko perheen voimin fiilistelemään laitteita, joita ei enää kovin usein näe.
Tule verestämään 90-luvun kuumimman konsolisodan arpia ja muistelemaan itse, miksi oli tärkeää valita joko SEGAn tai Nintendon leiri. Tai myhäilemään sivusta, kun samaan aikaan PC oli kaikessa hiljaisuudessa kaiken maailman lasten leluihin nähden täysin ylivertainen laite. Silti Villa Ranan retropelipäivässä kaikki pelit ja pelaajat ovat sulassa sovussa ja saman pöydän äärellä kaikkien pelattavana.
Voit tulla tai mennä vapaasti tapahtuman aikana. Menneisyyden kaikuja kuullaan loppuillasta vinyyleiltä, kun Teemun alter ego TjTukkaT kaivaa Maidenin vinyylit pelilaukun sivutaskusta. Kohtelethan sekä pelihistorian helmiä että kanssapelaajia muita huomioiden ja hellästi.
Tervetuloa!
Mikäli sinulla on kysyttävää tapahtumasta, otathan yhteyttä tapahtumajärjestäjään. Tapahtumajärjestäjä mainitaan tapahtumakalenterissa. Kulttuuritalo Villa Rana ei vastaa tapahtumien lipunmyynnistä eikä pysty antamaan yksityiskohtaisia tietoja tapahtumista.
Kulttuuritalossa on porrashissi, jolla pääsee esteettömästi saleihin. Mikäli tarvitset hissiä, sovithan asian etukäteen tapahtumajärjestäjän kanssa.
Talon pihassa ei ole yleisöparkkipaikkoja. Seminaarinkadun varressa on parkkipaikkoja, jotka ovat maksullisia arkisin klo 8–20 ja lauantaipäivänä klo 8–16. Näissä parkkipaikoissa on maksaminen mahdollista vain erilaisilla mobiilisovelluksilla. Lähimmät parkkipaikat, joissa voi maksaa pankkikortilla, löytyvät Vaasankadulta ja Kauppakadun yläpäästä. Lähin parkkihalli on P-Cygnaeus, Vapaudenkatu 35. Löydät Jyväskylän kaupungin pysäköintiohjeet, paikat ja taksat täältä.