Kino Aurora: Opettajainhuone

Ikäraja: 7
Kesto: 1h 38min
Lajityyppi: draama
Valmistumisvuosi: 2024
Ohjaaja: Ilker Çatak
Kieli: Saksa
Tekstitys: Suomi

OSCAR-EHDOKAS
Paras kansainvälinen elokuva

Carla on idealistinen ja lasten parasta ajatteleva luokanopettaja, jonka oppilasta syytetään varkaudesta. Syytökset haiskahtavat ennakkoluuloisilta joten Carla päättää selvittää asian itse. Tämä johtaa tapahtumakierteeseen, joka kääntää oppilaat, vanhemmat ja muut opettajat Carlaa vastaan. OPETTAJAINHUONE on tarkka draama hyvistä aikomuksista ja kansalaisrohkeudesta: pieni koulumaailma peilaa siinä koko yhteiskuntaa. Elokuva palkittiin Berliinin elokuvajuhlilla viime talvena parhaana eurooppalaisena elokuvana. Se on Saksan virallinen Oscar-ehdokas 2024.

Mikäli sinulla on kysyttävää tapahtumasta, otathan yhteyttä tapahtumajärjestäjään. Kulttuuritalo Villa Rana ei vastaa tapahtumien lipunmyynnistä eikä pysty antamaan yksityiskohtaisia tietoja tapahtumista.

Kulttuuritalossa on porrashissi, jolla pääsee esteettömästi saleihin. Mikäli tarvitset hissiä, sovithan asian etukäteen tapahtumajärjestäjän kanssa.

Talon pihassa ei ole yleisöparkkipaikkoja. Seminaarinkadun varressa on parkkipaikkoja, jotka ovat maksullisia arkisin klo 8–20 ja lauantaipäivänä klo 8–16. Näissä parkkipaikoissa on maksaminen mahdollisuutta vain eri sovelluksilla. Lähimmät parkkipaikat, joissa voi maksaa pankkikortilla, löytyvät Vaasankadulta ja Kauppakadun yläpäästä. Lähin parkkihalli on P-Cygnaeus, Vapaudenkatu 35.