Kino Aurora: Piemonten tryffelinmetsästäjät

PIEMONTEN TRYFFELINMETSÄSTÄJÄT
(The Truffle Hunters)
Ikäraja: S
Kesto: 1h 24min
Lajityyppi: dokumentti
Valmistumisvuosi: 2020
Ohjaaja: Michael Dweck, Gregory Kershaw
Kieli: Italia
Tekstitys: Suomi

Syvällä Italian Piemonten metsissä ryhmä 70-80-vuotiaita miehiä etsii kuumeisesti harvinaista ja kallista valkotryffeli Albaa, jota ei vielä ole onnistuttu viljelemään. Heitä ohjaa sukupolvet ylittävä salainen kulttuuri ja tietotaito yhdessä rakkaiden ja koulutettujen koiriensa kanssa. He elävät yksinkertaista elämää eläintensä rinnalla, melkein kuin sadussa. He eivät käytä matkapuhelimia tai internetiä ja valmistavat ruokansa ja juomansa itse, samalla kuitenkin säilyttäen vahvat siteensä yhteiskuntaan. Valkotryffeleiden kysyntä kasvaa vuosi vuodelta, samalla kun tarjonta pienenee. Ilmastonmuutos, metsien hakkuut ja alalta puuttuvat nuoret ihmiset tekevät tryffelinmetsästäjien taidoista entistä kysytympiä. Mutta nämä miehet piilottelevat jotain paljon arvokkaampaa kuin himottu herkku: avaimen rikkaaseen ja tasapainoiseen elämään.

Mikäli sinulla on kysyttävää tapahtumasta, otathan yhteyttä tapahtumajärjestäjään. Kulttuuritalo Villa Rana ei vastaa tapahtumien lipunmyynnistä eikä pysty antamaan yksityiskohtaisia tietoja tapahtumista.

Kulttuuritalossa on porrashissi, jolla pääsee esteettömästi saleihin. Mikäli tarvitset hissiä, sovithan asian etukäteen tapahtumajärjestäjän kanssa.

Talon pihassa ei ole yleisöparkkipaikkoja. Seminaarinkadun varressa on parkkipaikkoja, jotka ovat maksullisia arkisin klo 8–20 ja lauantaipäivänä klo 8–16. Näissä parkkipaikoissa on maksaminen mahdollisuutta vain eri sovelluksilla. Lähimmät parkkipaikat, joissa voi maksaa pankkikortilla, löytyvät Vaasankadulta ja Kauppakadun yläpäästä. Lähin parkkihalli on P-Cygnaeus, Vapaudenkatu 35.