Kino Aurora: Kutsumusjuttu – dokumentti purkutaiteesta (+keskustelupaneeli)

Ikäraja: S
Kesto: 0h 58min
Lajityyppi: dokumentti
Valmistumisvuosi: 2025
Ohjaaja: Tuomas Kiuru
Kieli: Suomi
Tekstitys: Englanti
Osana Villa Ranan Yrjö-viikon 10.-16.3. ohjelmistoa Kino Aurora esittää tuoreen purkutaiteeseen keskittyvän dokumenttielokuvan Kutsumusjuttu – Dokumentti Purkutaiteesta, jonka jälkeen on paneelikeskustelu tyhjien kiinteistöjen kulttuurikäytöstä. Näytökseen on vapaa pääsy, paikan voi varata ennakkoon tältä sivulta.
Kutsumusjuttu – dokumentti Purkutaiteesta vie katsojan vanhaan purettavaan tavarataloon, jossa taide kohtaa tilan ja ajan rajat. Dokumentti seuraa suurinta näyttelyprojektiaan toteuttavaa Purkutaide-kollektiivia sekä ensimmäistä yhteisteostaan toteuttavaa taiteilijapariskuntaa tyhjillään seisseen rakennuksen muuttuessa luovuuden ja yhteisöllisyyden ihmemaaksi.
Näyttely on yli kahdelle sadalle taiteilijalle ja järjestäjille paitsi taiteellinen kokemus myös osoitus siitä, mitä kaikkea voi saavuttaa, kun samanhenkisille tekijöille annetaan vapaat kädet mielikuvituksensa toteuttamiseen. Samalla kun taiteilijapariskunta tuntuu haukanneen liian suuren palan teoksen kanssa, näyttelyn taiteellinen johtaja kohtaa ongelmia käytännön järjestelyissä massiivisen näyttelyn takana.
Katsoja astuu tunnelmalliseen avaruuteen, jossa puretuksi rakennetut seinät kätkevät sisäänsä taianomaisia maailmoja. Kutsumusjuttu ei ole vain dokumentti taidenäyttelystä, vaan pohdinta siitä, miten hylätyt tilat, taide ja yhteisöllisyys kulkevat käsi kädessä.
Elokuvan jälkeen paneelikeskustelussa keskustellaan tyhjien kiinteistöjen kulttuurikäytöstä eri näkökulmista. Mitä Purkutaiteen kaltaiset toteutukset vaativat järjestävältä taholta? Miten kaupunki voi toimia niissä mahdollistajana? Mitä toteutukset mahdollistavat taiteilijoille? Keskustelemassa ovat Purkutaiteen taiteellinen johtaja Jouni Väänänen, taiteilija Niina Vehmaa sekä Jyväskylän kaupungin projektipäällikkö Janne Viitamies.
Mikäli sinulla on kysyttävää tapahtumasta, otathan yhteyttä tapahtumajärjestäjään. Kulttuuritalo Villa Rana ei vastaa tapahtumien lipunmyynnistä eikä pysty antamaan yksityiskohtaisia tietoja tapahtumista.
Kulttuuritalossa on porrashissi, jolla pääsee esteettömästi saleihin. Mikäli tarvitset hissiä, sovithan asian etukäteen tapahtumajärjestäjän kanssa.
Talon pihassa ei ole yleisöparkkipaikkoja. Seminaarinkadun varressa on parkkipaikkoja, jotka ovat maksullisia arkisin klo 8–20 ja lauantaipäivänä klo 8–16. Näissä parkkipaikoissa on maksaminen mahdollisuutta vain eri sovelluksilla. Lähimmät parkkipaikat, joissa voi maksaa pankkikortilla, löytyvät Vaasankadulta ja Kauppakadun yläpäästä. Lähin parkkihalli on P-Cygnaeus, Vapaudenkatu 35.