Sitruuna ja Ennakkoluulo – improvisoitua pukudraamaa Jane Austenin hengessä

Mieletön sitruuna loihtii lavalle kummallisten käyttäytymissääntöjen maailman, jossa hahmot luovivat seurapiireissä hillityn ylevyyden ja ylitsepursuavien tunnereaktioiden välillä. Näytelmissä seikkailevat kosijat, hännystelijät, kirjaviisaat ja monet muut hahmot. Luvassa on Jane Austenin romaanien inspiroimaa suhdepeliä, rikkaiden naimakauppojen havittelua ja pyristelyä perheen maineen säilyttämiseksi.
Jokainen esitys on improvisoitu ja uniikki: kaikki tapahtumat, hahmot ja tarinat syntyvät hetkessä. Yleisö määrittelee esityksen päähenkilön, ja siitä käynnistyy ainutkertainen matka leidien ja lordien maailmaan.
Pe 17.2.
La 18.2.
Pe 24.2. (In English)
To 9.3.
La 11.3.
La 18.3.
Esitysaika klo 19.
Esityksen kesto on noin 1 tunti.
Seuraa Instagramissa: @mieletonsitruuna
Mikäli sinulla on kysyttävää tapahtumasta, otathan yhteyttä tapahtumajärjestäjään. Kulttuuritalo Villa Rana ei vastaa tapahtumien lipunmyynnistä eikä pysty antamaan yksityiskohtaisia tietoja tapahtumista.
Kulttuuritalossa on porrashissi, jolla pääsee esteettömästi saleihin. Mikäli tarvitset hissiä, sovithan asian etukäteen tapahtumajärjestäjän kanssa.
Talon pihassa ei ole yleisöparkkipaikkoja. Seminaarinkadun varressa on parkkipaikkoja, jotka ovat maksullisia arkisin klo 8–20 ja lauantaipäivänä klo 8–16. Näissä parkkipaikoissa on maksaminen mahdollisuutta vain eri sovelluksilla. Lähimmät parkkipaikat, joissa voi maksaa pankkikortilla, löytyvät Vaasankadulta ja Kauppakadun yläpäästä. Lähin parkkihalli on P-Cygnaeus, Vapaudenkatu 35.