Taavettilan riihi soi ja tarinoi

Iltatapahtumassa esiintyy Hambug, viulisti Leeni Hämysen ja haitaristi Susanna Leppäsen duo, joka elää kansanmusiikkia Pohjoismaista Irlantiin ja pyörähtää ajoittain balkanilaisissakin tunnelmissa. Improvisaatio ja perinnemusiikin hengittäminen hetkessä ovat pääsuuntaviivoja pitkään yhteissoittaneiden Leenin ja Susannan eläväisessä musiikissa.

Ennen musiikkiesitystä Jyväskylän yliopiston museotoimintojen päällikkö Pirjo Vuorinen kertoo Taavettilan riihestä ja historiallisesta kampusalueesta. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.

Riihen ovet avataan yhteistyössä Jyväskylän yliopisto avoimen tiedon keskus / tiedemuseon kanssa.

Kuva: Hambug, Maiju Leppänen

Mikäli sinulla on kysyttävää tapahtumasta, otathan yhteyttä tapahtumajärjestäjään. Kulttuuritalo Villa Rana ei vastaa tapahtumien lipunmyynnistä eikä pysty antamaan yksityiskohtaisia tietoja tapahtumista.

Kulttuuritalossa on porrashissi, jolla pääsee esteettömästi saleihin. Mikäli tarvitset hissiä, sovithan asian etukäteen tapahtumajärjestäjän kanssa.

Talon pihassa ei ole yleisöparkkipaikkoja. Seminaarinkadun varressa on parkkipaikkoja, jotka ovat maksullisia arkisin klo 8–20 ja lauantaipäivänä klo 8–16. Näissä parkkipaikoissa on maksaminen mahdollisuutta vain eri sovelluksilla. Lähimmät parkkipaikat, joissa voi maksaa pankkikortilla, löytyvät Vaasankadulta ja Kauppakadun yläpäästä. Lähin parkkihalli on P-Cygnaeus, Vapaudenkatu 35.