Timo Haikarainen Blues Band

Huomio kaikki kitaravetoisen blues- ja roots-musiikin ystävät! Timo Haikarainen Blues Band saapuu Villa Ranan Paulaharjusaliin 7.6. lauantaina klo 18!

Timo Haikarainen on jväskyläläis-kuopiolainen kitaristi-laulaja, ilmestyi 1,5 vuotta sitten kuin tyhjästä pitkän hiljaiselon jälkeen Suomen blueskartalle, hämmästyttäen fanit ja kanssamuusikot maamme kovimmista nimistä lähtien energisellä, jopa virtuoosimaiseksi kutsutulla, mutta perinnetietoisella soitollaan. Hänen tyyliään on verrattu Stevie Ray Vauhganiin, Albert Kingiin ja Ronnie Earliin.

Bändi on kiertänyt viimeisen vuoden Suomea 40-50 keikan vuositahtiin, jatkuvasti kasvavia yleisöjä keräten.

Timo omien kappaleiden lisäksi kuulet keikalla blues-, rock’n’roll- ja roots-rock klassikoita muun muassa BB Kingiltä, Elvikseltä, Chuck Berryltä, Jimi Hendrixiltä ja Eric Claptonilta.

Bändissä soittaa bassoa takavuosien ulkomaitakin kiertäneestä blues-suuruudesta Scratchista tuttu vauhdikas basisti Markku Vainio-Pekka. Rummuissa on uusi talenttilöytö, bluesista, jazzista ja funkista kiinnostunut, vasta 19-vuotias Iikka Korhonen, joka käsittelee rumpuja kokeneen ammattilaisen ottein!

Olet lämpimästi tervetullut nauttimaan blues-showsta, joka ei jätä ketään kylmäksi, sekä bändin ja yleisön tiiviistä vuorovaikutuksesta Villa Ranan eleganttiin ympäristöön!

Villa Ranan ravintola palvelee koko esiintymisen ajan ja juomia voi viedä myös saliin nautittavaksi!

Lippujen ennakkovaraukset timo.haikarainen@th-valmennus.com

Mikäli sinulla on kysyttävää tapahtumasta, otathan yhteyttä tapahtumajärjestäjään. Kulttuuritalo Villa Rana ei vastaa tapahtumien lipunmyynnistä eikä pysty antamaan yksityiskohtaisia tietoja tapahtumista.

Kulttuuritalossa on porrashissi, jolla pääsee esteettömästi saleihin. Mikäli tarvitset hissiä, sovithan asian etukäteen tapahtumajärjestäjän kanssa.

Talon pihassa ei ole yleisöparkkipaikkoja. Seminaarinkadun varressa on parkkipaikkoja, jotka ovat maksullisia arkisin klo 8–20 ja lauantaipäivänä klo 8–16. Näissä parkkipaikoissa on maksaminen mahdollisuutta vain eri sovelluksilla. Lähimmät parkkipaikat, joissa voi maksaa pankkikortilla, löytyvät Vaasankadulta ja Kauppakadun yläpäästä. Lähin parkkihalli on P-Cygnaeus, Vapaudenkatu 35.